Porselen nedir?

Porselen nedir?

PORSELEN HAKKINDA BİLGİ

Porselen Nedir?

Porselen Kupa, Porselen Bardak veya Porselen Kupa Bardak olarak üretilen ürünlerde “porselenin kullanımı” yüzyıllar öncesine uzanan eski bir gelenek.

Parlak ve göz alıcı bir görünüm sağlayan porselenler, günümüzün gelişen teknolojisi sayesinde artık çok daha renkli ve yaratıcı tasarımlarla üretilebiliyor. Gelin, porselen çeşitleri ve hakkında bilinmesi gerekenleri birlikte inceleyelim.

Porselen Nedir?

Porselen, kullanılışı yüzyıllar öncesine dayanan, en eski örneklerini Çin’de gördüğümüz bir malzemedir. Portekizli ticaret gemileri sayesinde Porselen, Çin’den önce Avrupa’ya ve sonra dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Porseleni oluşturan 3 temel öğe vardır. Bunlar Kuvars, Kaolin ve Feldispat adı verilen maddelerdir. Her biri taşıdığı özellikleri sayesinde bir araya gelerek kusursuz bir yapı oluştururlar. Evlerimizi süsleyen porselen güzelliğini meydana getiren bu maddeleri yakından tanıyalım.

Kuvars Nedir?

Porselenin yapısı içinde bulunan Kuvars, daha çok camsı özellik taşıyan bir tabakadır. Hafif bir sertlik ve parlaklık kazandırarak, Feldspat içinde büyük oranda çözülür ve sertlik kazanır. Porselenin dayanıklılığına ve camsı görünümüne katkı sağlar.

 

Kaolin nedir?

Kaolin nedir?

Kaolin Nedir?

Porselenden bir obje yapmayı; örneğin, porselen kupa yapmayı hedefliyorsak, porselenin istediğimiz şekli kolayca almasını isteriz. İşte porselene şekil vermeyi kolaylaştıran, hamursu yapı Kaolin adı verilen maddedir. Porselendeki beyazlığın da kaynağıdır.

 

 

Feldspat Nedir?

Feldspat, porselen ve seramikte kullanılan endüstriyel ve genellikle açık renkli bir mineraldir. Porselene dayanıklılık, camsı ve parlak bir yapı kazandırırlar. Ülkemizde dünyanın ihtiyacını büyük oranda karşılayabilecek kapasitede Feldspat rezervi bulunmaktadır.

Porselen Nasıl Üretilir?

Günlük yaşamımızda, porselen kupa ya da porselen bardak gibi formlarda sıkça kullandığımız bu ürün, özel üretim merkezlerinde önce hamur hazırlanmasıyla başlayacak şekilde, çeşitli aşamalardan geçerek üretilir. Hamur içeriği elde edilmek istenen nesneye göre farklı oranda bir çamur olarak hazırlanır.

Daha sonra istenilen sonuca göre, plastik, boş veya dolu döküm, presleme gibi şekillendirme işlemlerinden geçirilir. Hazırlanan ürünler bisküvi pişirme yöntemiyle 15 – 20 saat kadar pişirilir. Sırlama adı verilen yöntemde ürünler sır içine daldırılır ve temizleme işleminden geçer. Daldırmadan sonra sırlanmış ürünler yüksek ısılarda 5 – 8 saat pişirilir.

Porselen Bardak Avantajları

Porselen kupa veya porselen bardak günlük yaşamımızda sıkça kullandığımız ürünlerdir. Her porselen kupa bardak aynı kalitede üretilmez. Tesislerimizde ürettiğimiz bardaklar uzun yıllar parlaklığını ve üzerine basılmış renkleri korurlar.

Porselen bardak ve kupalar markanızı, ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için son derece kalıcı hediyelik eşyalar olarak kullanılabilmektedir. Tesislerimizde istenilen şeklin verilebileceği kupa veya bardaklar, sağlıklı ve doğal malzemelerle üretilmektedir.

İstek üzerine resimli baskı yöntemleri ile hazırladığımız bardakların yanında, yine resim veya logo baskı seçeneklerine sahip kahve fincan setleri de tesislerimizde sizler için özenle hazırlanmaktadır.

Porselen kupa bardak ve diğer sağlıklı porselen ürünlerimiz için sayfamızda yer alan kataloğumuzu inceleyebilir, üretilmesini istediğiniz özel çalışmalarınızla ilgili bizden uygun fiyatlı teklif alabilirsiniz.